دولاب تهران ـ ـ ـ ـ ـ ـ dolab.ir
تاريخچه، تصاوير، اخبار و رويدادهاي دارالمؤمنين تهران

 
تاريخ : سه شنبه سوم بهمن ۱۳۹۱
     ما نمانیـم و کـار مـا مانــَد               کار دنیا همیشه بر عکس است


براي مشاهده فهرست موضوعي مطالب سايت اينجا كليك كنيد.


 

مطالب خود را براي ما ارسال كنيد:

tehrandulab@hotmail.com

لطفا تصاوير و گزارش مراسم‌هاي خود را

جهت استفاده عموم براي ما ايميل كنيد.

 


برچسب‌ها: فهرست موضوعي, دولاب تهران, فهرست مطالب

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : سه شنبه دوم دی ۱۳۹۳
 

این مطلب را در شهریور سال 1390 به مناسبت سالروز بزرگداشت 8 سال دفاع مقدس منتشر کردم. اکنون به مناسبت درگذشت مادر شهیدان احمد و مهدی هدایتی، فرصت را غنیمت شمرده و مجدداً یادی از مراسم‌های وداع با شهدا در دوران جنگ تحمیلی می‌کنیم. شاید این عزیزان دست ما را هم بگیرند.


 

سلام بر شهدا؛ سلام بر فرشتگان افلاکی که با بال‌های خاکی راه پرواز به سوی حق را یافتند و برای ماندگان الگو و اسوه‌ای جاودان شدند.

در دوران دفاع مقدس، مردم مومن و فداكار دولاب تهران نقشي محوري در دفاع و پشتيباني از جبهه‌هاي نبرد ايفا كردند. اكنون نام تمام كوچه‌هاي دولاب تهران مزيّن به نام شهداي هشت سال دفاع مقدس است و بر سر هر كوچه تصاوير شهدايي كه براي دفاع از اسلام و ايران به جبهه‌هاي جنگ حق عليه باطل رفتند يادآور رشادت‌هاي اين جوانان غيور مي‌باشد.

در اين بخش به مناسبت سالروز هفته دفاع مقدس تصاويري از تشييع پيكر مطهر شهداي جنگ تحميلي كه مربوط به سال‌هاي 59 تا 67 مي‌باشد حضورتان تقديم مي‌كنيم.

اين تصاوير توسط بسيج مسجد فاطميه دولاب در اختيار ما قرار گرفته است. ضمن تشكر از اين دوستان، در صورتي كه شما هم از شهداي جنگ تحميلي عكس يا خاطره‌اي در اختيار داريد براي انتشار در اختيار ما قرار دهيد تا ياد و خاطره اين عزيزان در دفتر خاطرات دولاب ثبت و ماندگار گردد.

 

عكس فوق مربوط به تشييغ پيكر مطهر شهيد حميد توتوني دولابي

 

حضور مردم در تشييع شهدا ـ ميدان شهيد آيت الله سعيدي

 بقیه تصاویر در ادامه مطلب 


برچسب‌ها: وداع با پیکر شهدای جنگ تحمیلی, هشت سال دفاع مقدس

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
ارسال توسط مهدي ابوطالبي

مراسم افتتاح زورخانه و مجموعه ورزشی شهدای دولاب صبح امروز چهارشنبه 12 آذر ماه 1393 برگزار شد.
این مراسم با حضور حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی (استاد اخلاق و نماینده پیشین مردم در مجلس شورای اسلامی)، دکتر محمدباقر قالیباف (شهردار تهران)، فرهادی (شهر دار منطقه 14 تهران)، فرهاد طلوع کیان (رییس فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای)، خانواده معظم شهدا، پیشکسوتان ورزش زورخانه ای و عموم مردم با هنرنمایی تیم منتخب زورخانه ای محله دولاب و ضرب و نوای مرشدان طاهری طلوع و نخعی برگزار گردید.
رییس فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای در این مراسم ضمن یادآوری قدرشناسی به عنوان یکی از شاخصه های فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای از تلاشهای مسئولین شهرداری تهران جهت ساخت و مرمت زورخانه های این شهر تقدیر کرد.

فرهاد طلوع کیان در ادامه زورخانه ها را مساجد ورزش دانست و افزود: تا زمانی که در این گودهای مقدس زورخانه، ذکر خدا و ائمه گفته می شود، همه کسانی که برای ساخت زورخانه ها قدمی برداشته‌اند حتما از ثواب ذکری که ورزشکاران می گویند بهره مند خواهند شد.
لازم به ذکر است: طلوع کیان (رییس فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای) با اهدای نماد این ورزش ملی و معنوی توسط حجت الاسلام طباطبایی به دکتر محمد باقر قالیباف (شهردار تهران) از زحمات مجموعه شهرداری تهران در جهت ترویج فرهنگ پهلوانی و توسعه ورزش زورخانه ای قدردانی کرد.
   در زورخانه و مجموعه ورزشی شهدای دولاب، سونا، جکوزی، سالن کشتی، سالن ورزش های رزمی و سالن ورزشهای فکری نیز تعبیه شده است که برای عموم مردم قابل بهره برداری می باشد.

 

 

 

بقیه تصاویر در ادامه مطلب


برچسب‌ها: مجموعه ورزشی و زورخانه دولاب, افتتاح, قالیباف, شهردار تهران, شهرداری تهران

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : پنجشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۳

 

مطلبی که در ذیل می‌آید در خصوص زورخانه دولاب تهران، در تاریخ 17 مهر 1390 منتشر شده بود که به مناسبت افتتاح محل جدید این زورخانه در مجموع ورزشی شهدای دولاب، این مطلب را مجددا تقدیم شما می‌کنیم.


 

ورزش زورخانه‌ای یا ورزش باستانی نام مجموعه حرکات ورزشي با اسباب و بی اسباب و آداب و رسوم مربوط به آن‌هاست که در محدوده تاریخی و فرهنگی ايران از گذشته‌های دور رواج داشته‌است.

ورزش‌های زورخانه‌ای نام دیگر آئين پهلواني و از ورزش‌هاي سنتي و بنام ايرانيان است. جایی که در آن به ورزش باستاني می‌پردازند زورخانه نام دارد.

ورزش باستانی در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۸۹ در فهرست میراث معنوی يونسكو از سوی ایران به ثبت رسید.

ورزش و انجام حرکات پهلوانی جز فعالیتهای اصلی روزمره ایرانیان در دوران باستان بوده ‌است. جامعه آن زمان ارزش خاصی برای ورزشکارانی قائل می‌شد که برای قدرت بدنی و شجاعت روحی که دراختیار داشتند، شکرگزار بوده‌اند. بر پایهٔ تاریخ، زورخانه در حدود هفتصد سال پیش (قرن ۷ خورشیدی) به وسیلهٔ محمود معروف به پورياي ولي که ظاهراً از مردم خوارزم بوده و گویا در سال ۷۷۲ هـ .ق. درگذشته‌؛ به صورت امروزی بازسازماندهی شده است. با این حال بر پایهٔ رفتار و منش تاریخی و اسطوره‌های ایران زورخانه می‌تواند حداقل در ایران تاریخی بسیار کهن‌تر داشته باشد. چرا که مردم ایران که از ابتدای تاریخ خود به پهلوانی و کشتی گیری و آمادگی جسمانی نیاز مبرم داشته‌اند تا به دستور زرتشت پیغمبر باستانی‌ ايران، خود را برای یاری «اهورا مزدا» در چالش با «اهريمن» نیرومند سازند. به همین روست که هماره ضعف و زبونی را مذموم شمرده‌اند.

در اوستا، نامه مينوي آئین زرتشت چنین آمده‌است:

«پهلوانی مردانه را میستائیم که بمردان گشایش دهد، که بهوش گشایش دهد، که تندتر از تند و دلیرتر از دلیر است که بسان بهره‌ای ایزدی به مرد رسد و مردان را در گرفتاری رهائی بخشد.»

جایگاه زورخانه پس از اسلام، در زنده‌کردن نهضت‌هاي اسلامي و ستیز با بیگانگان و نیز رستاخیز زبان فارسی و فرهنگ و آیین افتادگی و برادری که از عهد باستان در ایران رواج داشته‌است،  اهمیتی ویژه دارد.

آداب ورزش باستاني

ورزش زورخانه‌ای آداب و سنتی خاص دارد. آداب و سننی که با تأسی از پهلوانان و دلاوران افسانه‌ای، خُلق و خوی مردانگی و مروت و جوانمردی را در ورزشکاران بر می‌انگیزد یا نیرو می‌بخشد. این خصائل نیکو در قالب اشعار و داستان‌هایی به صورت آهنگین و به همراهی «ضرب زورخانه» که مهم‌ترین ساز این نوع موسيقي است، برای برانگیختن ورزشكاران در هنگام ورزش از سوی «مرشد» خوانده می‌شود. ورزشکاران هماهنگ با موسیقی مرشد جست و خیر می‌کنند و حرکات زیبای گروهی یا فردی به نمایش می‌گذارند.

زورخانه دولاب تهران

زورخانه دولاب تهران يكي از قديمي‌ترين و ماندگارترين زورخانه‌هاي شهر تهران است. محلي كه جوانان دولاب در آن با ورزش باستاني، علاوه بر تندرستي، ايمان به خدا، عشق به اهلبيت معصومين ـ عليهم السلام ـ و احترام به بزرگان و پيشكسوتان را مي‌آموزند و به نسل‌هاي بعد آموزش مي‌دهند.

در ذيل تصاوير زيبايي از ورزش پهلوانان و پيشكسوتان دولاب كه پهلواني و اخلاق را توأم با يكديگر آموخته‌اند، حضورتان تقديم مي‌كنيم و منتظر نظرات شما هستيم.

 

 

 

 بقيه تصاوير در ادامه مطلب

 ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : پنجشنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۳
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : پنجشنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۳


بقیه تصاویر در ادامه مطلببرچسب‌ها: نخل دولاب تهران, نخل گردانی, عزاداری ظهر عاشورا

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي

 

حاج حسن خواسته (حسن قنبر) یکی از پیرغلامان امام حسین(ع) می باشد. مرد بزرگی که اهالی دولاب ـ خصوصا مردم محله پایین ـ احترام زیادی برای ایشان قائل هستند.

در این بخش، اذان حاج حسن خواسته را تقدیم شما می‌نماییم. ایشان این اذان را در جشن میلاد با سعادت مظهر اخلاق و ادب، حضرت اباالفضل العباس(ع) ـ در سال ۱۳۹۱ ـ قرائت کرده اند.

این قطعه فیلم را به پاس سال ها تلاش وی در خدمت به دوستداران سید الشهداء(ع) تقدیم شما می نماییم.

 

برای مشاهده فیلم اینجا کلیک کنید.

نظرات شما راهگشای ما خواهد بود.


برچسب‌ها: حسن قنبر, حاج حسن خواسته, انصارالعباس دولاب, محله پایین

ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : یکشنبه بیستم مهر ۱۳۹۳
 

فیلم حرکت نخل دولاب از تکیه چال را در سایت آپارات مشاهده فرمایید.

برای مشاهده فیلم اینجا کلیک کنید.


برچسب‌ها: نخل دولاب, تکیه چال, عزاداری عاشورا

ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۲بقیه تصاویر در ادامه مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۲


بقیه تصاویر در ادامه مطلب


برچسب‌ها: برفی, دولاب تهران

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۲

بقیه تصاویر در ادامه مطلب


برچسب‌ها: میدان شهید سعیدی, غیاثی, برف, دولاب تهران

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۲

بقیه تصاویر در ادامه مطلببرچسب‌ها: برف, پارک جهانپناه, دولاب تهران

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي

مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در تکیه عسکری دولاب از ابتدای ماه صفر آغاز و تا پایان این ماه ادامه دارد. این مراسم که سالیان متمادی است برگزار می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین و پرشورترین مراسم‌ها در محله دولاب می‌باشد.

    

بقیه تصاویر در ادامه مطلب


برچسب‌ها: تکیه عسکری, اربعین, عزدارای امام حسین

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : پنجشنبه سی ام آبان ۱۳۹۲

روز عاشورا، هيئت انصار محمد بن عبدالله (ص) مشهور به هيئت عباس بلوري          

بقيه تصاوير در ادامه مطلب


برچسب‌ها: هيئت انصار محمد بن عبد الله, عباس بلوري, روز عاشورا, عزاداري

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي

نذري سرا و يادمان واقعه عاشورا در تقاطع خيابان شهيد آيت الله سعيدي و عارف

براي مشاهده تصاوير اين نذري سرا در سال 1391 اينجا كليك كنيد.

بقيه تصاوير در ادامه مطلب


برچسب‌ها: نذري سرا, واقعه عاشورا, يادمان

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : سه شنبه یازدهم تیر ۱۳۹۲

هر سال در ايام 13 الي 15 رجب مصادف با ولادت مولاي متقيان حضرت علي(ع) در مساجد فاطميه دولاب و محبين حضر زهرا(س) مراسم اعتكاف برگزار مي‌شود. تصاويري كه در اين بخش تقديم شما كرده‌ايم مربوط به اعمال ام داوود در اعتكاف مسجد فاطميه دولاب مي‌باشد.


برچسب‌ها: اعتكاف, مسجد فاطميه دولاب, اعمال ام داود

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : دوشنبه سی ام بهمن ۱۳۹۱


امامزاده اهل بن علی از نوادگان امام حسن مجتبی علیه السلام، و به روایتی از فرزندان حضرت علی علیه السلام است. در ذیل تصاویر زیبایی از محوطه امامزاده اهل علی به همراه توضیحات مبسوطی در خصوص این مکان مقدس حضورتان تقدیم می‌کنم.
مطالبی که در ذیل ملاحظه می‌فرمایید از پایگاه اطلاع رسانی امامزاده‌های شهر تهران (www.emamzadeha.ir)  اقتباس شده‌اند.

تاریخچه بقعه

الف)نام ونشان صاحب بقعه:
براساس نوشته‌ی روی سنگ قبر، صاحب بقعه از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) است. اما در گذشته، زیارت نامه‌ای در حرم موجود بوده که ایشان را از پسران حضرت علی(ع) و برادر حسین(ع) معرفی می‌کرده است. (معتمذی،ص437). درکتاب اختران فروزان ری و طهران از حاج شیخ محمد شریف رازی این گونه نقل شده است: "همچنین مردم ایشان را اهل علی می شناسند و این در حالیست که ایشان علی الاحول بوده که به مرور زمان به اهل علی مشهور شده و حتی ایشان به اولاد علی منتسب دانسته‌اند.
جناب ابوالقاسم علی الاحول طشت بن عبدالله الامیربن عبدالله بن الحسن بن جعفرابن الحسن امام حسن علیه السلام. این آقا دو پسر داشت به نام ابوعبدالله محمدکسکسه،و ابوالعباس محمد الاعرج که در اهواز می‌باشد.
قبرش در ری معروف نیست جز اینکه در نزدیکی دولاب خیابان خاوران مزاریست به نام علی العلی یا اهل علی متحمل است همین علی عبیدالله الامیر باشدکه پنج تن واسطه تا امام(ع) دارد." (شریف رازی،ص87)
در قدیم شهرت این منطقه گل زرد بوده است (امامزاده گل زرد). مشهور است که کشاورزان این منطقه امامزاده را شهید کرده‌اند. درباره‌ی علت شهادت وی گفته‌اند که پای ایشان ظاهرا"هنگام عبور از آب بند می لغزد و باعث خرابی آن می‌شود. روستائیان هم با بیل بر سر او می زنند و او را شهید می کنند. اما پس از شهادتش متوجه اشتباه خود می شوند و برای جبران کار خود، مقبره‌ای برای او می سازند.

ب)سابقه ی بنا و حدود و ثغور آن
مطابق عکس‌های موجود، درسال1328هـ ش، ورودی بقعه به صورت دالانی با سقف چهار طاقی بوده و روی سکوهائی که داخل این دالان قرار داشته، اجناسی به فروش می رسیده است. طرح کلی بنا به صورت کنونی اما تماما"خشت وگل بوده است.
در اطراف بنا نیز گویا رواقی بوده که در بازسازی‌های بعدی از بین رفته اما هسته‌ی اصلی بنا چون گنبدخانه وایوان باقی مانده است. در دهه ی1330هـ ش، در بنای بقعه قسمت قابل اهمیتی دیده نمی‌شد. در داخل حرم روی گج نقاشی شده بود (معتمدی،ص436؛مصطفوی،آثار تاریخی طهران، صص241-242)، اما اکنون پس از بازسازی‌ها دیگر اثری از آن وجود ندارد. روی دیوار دو طرف ایوان دوازده بیت شعر به خط نستعلیق بر خشت بزرگ کاشی، به تاریخ 1268هـ ش/1308هـ ق، نوشته ونصب گردیده بود.

(مصطفوی،آثارتاریخی طهران،صص241-242؛معتمدی،صص436-437).

این کتیبه ها بعد از الحاقات جدید اکنون درپیش فضای قدیمی بقعه نصب است. چنان که در بخش توصیف کنونی بنا نیز ذکر شد، پیش فضای جدید در جلو این پیش فضای قدیمی قرار گرفته و آن را از صورت ایوان بودن درآورده است. همین اشعار در سال 1324هـ ش، باکمی تغییرات در برخی کلمات و تعویض نام متولی، به خط نسخ بر کاشی نوشته‌ی بالای سر در ورودی محوطه‌ی بقعه نصب می شود.

(مصطفوی،آثار تاریخی طهران، صص241-242؛ معتمدی، صص436-437)

به گفته راویان محلی، در گذشته، احداث گورستانی که روبروی این بقعه بود؛ موجب دفن بسیاری از اموات در اراضی متصل به این زیارتگاه شده بود و درآمد این کار به تعمیر بقعه اختصاص می یافت. کم کم قبرستان مذکور اطراف بقعه را فرا گرفته بود. این قبرستان غسالخانه‌ای هم داشت.
غسالخانه‌‌ای که در ضلع شمالی بقعه‌ی امامزاده بوده، با تغییر کاربری در حال حاضر منزل خادم امامزاده است. بازسازی بنای بقعه از سال 1379هـ ش شروع شده است و همچنان ادامه دارد. در این بازسازی، ضمن حفظ طرح قدیمی بنا، تغییراتی در پوشش آن ایجاد شده است. در سال1380هـ ش در دو طرف بقعه دو شبستان اضافه شده، همچنین ورودی و راهروهای بقعه با سنگ مرمر مرمت و بازسازی گشته اند. هم اکنون طرح ساخت کتابخانه‌ای در امامزاده داده شده اما هنوز کار آن آغاز نشده است .عامه مردم این امامزاده را به دلیل رویش گل های زرد در این منطقه، بیشتر بنام امامزاده (گل زرد)می شناختند (مصطفوی، اطلاعات ماهانه، شماره ی59، مرداد1331صص19-20).
ضریح چوبی قدیمی اکنون درگوشه ای از بقعه نگهداری می شود. بقعه، گنبد دو پوشی داشته که از مهارت سازنده ی آن حکایت می کرده است. قسمت بالای گنبد با کاشی فیروزه ای رنگ پوشیده شده و بقیه ی آن آجری بوده است (مصطفوی، آثارتاریخی طهران، صص241-242، مصطفوی، اطلاعات ماهانه؛ شماره ی 53، مرداد 1331، ص20؛معتمدی، صص436-437).بقیه مقاله را در ادامه مطلب ...


برچسب‌ها: امامزاده اهل علی, دولاب تهران, اماکن مذهبی دولاب

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : چهارشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۹۱


امسال هم ـ همچون سال‌های گذشته ـ مراسم یادواره شهدا توسط بسیج مسجد محبین حضرت زهرا (س) برگزار گردید. در این مراسم سردار پاسدار اصحاب کریمی خاطرات جنگ و تحلیل شرایط کنونی و شیوه‌های مقابله با تهدیدهای دشمنان را بیان کردند.برچسب‌ها: یادواره شهدا, مسجد محبین حضرت زهرا, دفاع مقدس

ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : سه شنبه دهم بهمن ۱۳۹۱


هیئت ائمه بقیع در سال 1373 تاسیس و تاکنون به فعالیت خود ادامه داده است. این هیئت در شب‌های چهارشنبه هر هفته و مناسبت‌های خاصی نظیر ولادت و شهادت ائمه معصومین، اعیاد اسلامی و... برنامه دارد و پایگاه اصلی این هیئت «مسجد فاطمیه دولاب» می‌باشد.

برخی از بانیان و خادمان این هیئت عبارتند از آقایان: مرحوم حاج ابراهیم غلامی، حاج جلیل بادمسیحا، حاج اسماعیل کریمی، حاج حسین صیفی‌کار، مرحوم حاج محسن حاج کریمی، حاج حسن صالحی، حاج سید جلال هاشمی، مرحوم حاج ابراهیم فعلی، حاج مرتضی محمدی، حاج عباس قربانی، حاج احمد ناصری.
برچسب‌ها: هیئت ائمه بقیع, هیئت‌های مذهبی, مسجد فاطمیه دولاب

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : چهارشنبه بیستم دی ۱۳۹۱

شهيد جواد صراف در پنجم مرداد 1340 در محله دولاب تهران در خانواده‌اي مذهبي ديده به جهان گشود. او از سنين كودكي و از آغاز نهضت اسلامي به رهبري امام خميني (ره) در 15 خرداد 1342 همراه انقلاب بود و پس از پيروزي انقلاب اسلامي، در جنگ تحميلي با رشادت‌هاي بسيار خود را وقف نهضت اسلامي ملت ايران كرده بود. 

كساني كه پيگير خاطرات سال‌هاي دفاع مقدس هستند، حتماً نام گردان شهاد لشكر 27 محمد رسول الله را شنيده‌اند. شهيد جواد صراف يكي از فرماندهان اين گردان خط شكن بود كه در عمليات كربلاي پنج به درجه رفيع شهادت نائل آمد. 

در ذيل ـ به مناسبت سالروز شهادت اين دلاور مرد عرصه جهاد و شهادت ـ گوشه‌اي از تصاوير دوران دفاع مقدس كه از وي به يادگار مانده است را تقديم مي‌كنيم.


برچسب‌ها: جواد صراف, شهيدان, يادوراه, شهداي دولاب

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : پنجشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۱

تصاوير دسته‌هاي عزاداري در اربعين امام حسين(ع)
برچسب‌ها: اربعين, امام حسين, دولاب تهران, عزاداري

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : جمعه یکم دی ۱۳۹۱


پاسدار شهید احمد کیانی در سال 1345 شمسی در دولاب تهران متولد و در تاریخ 10 تیر 1365 در عملیات کربلای یک در منطقه مهران به شهادت رسید.

در ذیل وصیتامه و تعدادی از عکس‌های این شهید بزرگوار تقدیم می‌گردد.

گزیده‌ای از وصیتامه شهید احمد کیانی

بسم الله الرحمن الرحیم

... برادران عزیزم توجه داشته باشید همه در محضر حق‌تعالی هستیم. کاری نکنید که موجب نارضایتی حضرت حق شود. سعی کنید که بنده مقرب درگاه حق شوید و [البته شما اینچنین] هستید. سعی داشته باشید که انصار دین الله را یاری کنید و روهرو راه آنان باشید. آنان که به ندای [امام حسین(ع)] که در کربلا یاری خواست، جواب دادند. رهرو راه آنان باشید که هدفشان این بود که دین خدا را یاری کنند. ما هدفمان معلوم است. تکلیف ما را سید الشهدا تعیین کرده است.

عزیزان؛ سعی کنید نسبت به اسلام بی تفاوت نباشید. گاهی که از کنار قبر شهدا عبور می‌کنید چند دقیقه‌ای بنشینید و با آنان عهد ببندید و بگویید که ما راه شما را ادامه خواهیم داد.

عزیزان؛ در سختی‌ها مقاوم باشید. دوستان هر چقدر عرصه بر شما سخت بشود، بمانند ابی عبدالله نمی‌شوید که چقدر مصیبت کشید. زود از راه در نروید. با سختی‌ها مبارزه کنید. مسأله جنگ است.

عزیزان رهرو راه شهدا بودن این است که به جببه بیایید و اسلحه آنان را به دست بگیرید. در آخر بگویم که نگذارید پرچم اسلام بر زمین افتد. چون اگر این اتفاق رخ دهد  برای فرزندان زهرا سرشکستگی به وجود می‌آورد.

عزیزان اگر دوست خوبی برای شما نبودم مرا به خوبی خودتان عفو کنید. این را خالصانه می‌گویم.

بنده حقیر احمد کیانی

1365/1/12 - فاوشهید احمد کیانی در کنار شهید حسن علایی (نفر دوم و سوم از سمت راست)
 شهید احمد کیانی در تشییع جنازه شهید غلامرضا فروغیشهید احمد کیانی و شهید سید رضا متولیان (نفر اول سمت راست)

بقیه تصاویر در ادامه مطلب ...


برچسب‌ها: شهید احمد کیانی, شهیدان, دفاع مقدس, یادواره شهدا

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : جمعه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۱

فيلم سمنوپزان تكيه ميان دولاب در سال 1390
براي دانلود اينجا كليك كنيد.

تذكر: براي دانلود روي گزينه download anyway كليك كنيد.لازم به ذكر است؛ از آنجايي كه اين فيلم در سرويس Google قرار دارد،

براي مشاهده يا دريافت فايل بايددر جي‌ميل sign in كنيد.


براي مشاهده فيلم روي عكس زير كليك كنيد.
فرمت فيلم : Div x      برنامه پخش فيلم با اين فرمت را مي‌توانيد از اينجا دريافت كنيد.

كيفيت: عالي

زمان:  30 دقيقه

حجم فايل : 89 مگا بايت

خلاصه فيلم: تصاوير طبخ سمنو در تكيه ميان دولاب تهران

براي دانلود اينجا كليك كنيد.

تذكر: براي دانلود روي گزينه download anyway كليك كنيد.برچسب‌ها: سمنوپزان, صوت و تصوير, تكيه ميان دولاب, هيئت انصار الحسين

ارسال توسط مهدي ابوطالبي


امسال چهارمين سالي است كه در تكيه ميان دولاب به مناسبت شهادت امام زين العابدين (ع) مراسم سمنوپزان برگزار مي‌شود.

گزارش تصويري مراسم سمنوپزان در سال‌هاي گذشته را حضورتان تقديم كرده‌ايم. در ذيل تصاوير مراسم سمنوپزان تكيه ميان دولاب ـ هيئت انصار الحسين (ع) ـ كه در شب جمعه 23 آذر 1391 برگزار شد، تقديم مي‌گردد.


براي مشاهده تصاوير سمنو پزان تكيه ميان دولاب در سال 1388 اينجا كليك كنيد.

براي مشاهده تصاوير سمنو پزان تكيه ميان دولاب در سال 1389 اينجا كليك كنيد.

براي مشاهده تصاوير سمنوپزان تكيه ميان دولاب در سال 1390 اينجا كليك كنيد.


بقيه تصاوير در ادامه مطلب ...برچسب‌ها: سمنوپزان, تكيه ميان دولاب, هيئت انصار الحسين, امام سجاد

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي
 
تاريخ : پنجشنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۱


اين تصاوير را جناب آقاي «محمد حسين متبحري» براي ما ارسال كرده‌اند. يكي از عكس‌ها مربوط به مراسم عزاداري در تكيه چال دولاب در سال 1349 مي‌باشد كه در نوع خود بي‌نظير است.

اگر مي‌توانيد اشخاصي كه داخل عكس‌ هستند را معرفي كنيد تا نام آنها را زير عكس درج نماييم. باشد كه يادي از خادمان و دوستداران اهلبيت (ع) كرده باشيم

 

تكيه چال دولاب در سال 1349


 

زنده ياد: حاج احمد متبحري و حاج محمد كاظم متبحري


 

تكيه چال دولاب: سال 1383


 

 


برچسب‌ها: تكيه چال, هيئت محمدي دولاب, دولاب تهران, متبحري

ارسال توسط مهدي ابوطالبي


                     ز کودکی در ِ این خانه کار می کردم               به نوکری حسین افتخار می کردم

                     اگر خدا به تن من هزار جان می داد               برای حضـرت زینب نثـــار می کردم


امسال جوانان دولاب ، همچون سال‌های گذشته، حدود 1500 کیلو کشک و بادمجان در هفتمین روز شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین ـ علیه السلام ـ در محله توزیع کردند.براي دانلود فيلم طبخ و توزيع غذاي نذري كشك و بادمجان سال 1390 اينجا كليك كنيد.


برای مشاهده تصاویر توزیع غذای نذری در سال 1390 اینجا کلیک کنید.

براي مشاهده تصاوير توزيع غذاي نذري در سال 1389 اينجا كليك كنيد.

براي مشاهده تصاوير توزيع غذاي نذري در سال 1388 اينجا كليك كنيد.

بقیه تصاویر در ادامه مطلب ...


برچسب‌ها: نذری, کشک و بادمجان, جوانان دولاب

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي


در ظهر عاشورا عزاداران حسینیه عسکری دولاب با سینه زنی به طرف تکیه چال دولاب حرکت کرده و در آنجا به اقامه عزا می‌پردازند. سپس نخل دولاب را - که نماد تابوت و تشییع جنازه است - از تکیه چال به طرف بقعه چهل تن و مزار شهدای گمنام حرکت می‌دهند. در پایان در مزار شهدای گمنام و بقعه چهل تن - که شرح آن را قبلاً ارائه کرده‌ایم - به نوحه سرایی می‌پردازند و مراسم با اقامه نماز جماعت به پایان می‌رسد.بقیه تصاویر در ادامه مطلب ...


برچسب‌ها: بقعه چهل تن دولاب, مزار شهدای گمنام, نخل دولاب, تکیه چال, حسینیه عسکری

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي


هیئت انصارالحسین یکی از هیئت‌های فعال در محله میان دولاب است. قدمت این هیئت به گفته برخی از قدیمی‌ها و بزرگان محل به حذود 150 الی 200 سال می‌رسد. از ویژگی‌های ممتاز برنامه‌های این هیئت، حفظ اصالت در اجرای برنامه‌های مذهبی است.
برچسب‌ها: هیئت انصار الحسین, تکیه میان دولاب, ظهر عاشورا, دولاب تهران

ادامه مطلب...
ارسال توسط مهدي ابوطالبي